top of page
 
 
אתר  www.zivashamir.com  הינו אתר תעודי ולימודי  וללא כוונות רווח
מטרת האתר היא להצעיד את חקר הספרות והשירה העברית אל עבר המאה ה-21, ולתת דוגמה לכל תחום מחקר הספרות כיצד להנגיש את החומר לדור הצעיר ולדורות הבאים, לסטודנטים, תלמידים, מורים וכל מי שנפשו חפצה להתעמק וללמוד.  אתרי רשת כדוגמת האתר הזה יכולים לחולל מהפיכה ולהוציא את תחום מדעי הרוח מתוך הספריות אל העולם הרחב והנגיש כלכך במרשתת. 

האתר נבנה ומתוחזק בהתנדבות  ע"י  איל שמיר ( eyal@spb.co.il )  - נא לפנות אלי בכל עניין טכני או חוקי הנוגע לאתר או בנושא בניית אתרים דומים בנושאי מדעי הרוח.

אם יש ברשותכם חומר שלדעתכם חסר באתרנו - אנא צרו קשר ושלחו לנו אותו או הודיעו לנו היכן ניתן לקבלו. אנו מחפשים הקלטות של תוכניות טלביזיה ורדיו בהן מופיעה פרופ' שמיר וכן צילומים והקלטות מאירועים בהם השתתפה.

 

אם מצאתם באתרנו חומר שלדעתכם דרוש להוסיף לו ציון קרדיט וזכויות יוצרים אנא צרו קשר עמנו ונעשה צדק עם בעלי הזכויות.

אם מצאתם טעות או חסר כלשהו אנא צרו קשר והודיעו לנו מה והיכן ואנו נתקן בהקדם.

אם לא מצאתם בחיפוש באתר מה שרציתם - נסו חיפוש חלופי באמצעות מנוע Google

חלק מהחומר באתר שוחזר מקבצים של מעבד תמלילים ישן (WORDSTAR HEBREW) שקשה להמירם לפורמט מודרני. יתכנו טעויות (מילים חסרות, אנגלית הפוכה, מספרים הפוכים וכו.) עמכם הסליחה.

הנה קטע וידאו משעשע מהרצאתו של דן אלמגור  ובו הוא מתאר את קשיי ההמרה ממעבד התמלילים הישן. זה תיאור מקוצר הנוגע למאמר אחד, בפועל הומרו אלפי קבצים, שלו ושל פרופ' שמיר, וניצל חומר רב שבזכותו יצאה לאור אנתולוגיה של דן אלמגור, ובזכותו ניצל חלק מהחומר המופיע באתר זה   )

חלק מהחומר באתר נסרק ועבר תהליך OCR לזיהוי טקסט. תהליך זה אינו חף מטעויות, בעיקר בעברית.  הטעויות הנפוצות הן בסימני ניקוד, פיסוק, חילופי אותיות (נ' = כ' = ב' , ס' = ם', ת' = ח' , ר'=ד' ועוד) וגרשיים.  אנא בדקו כל חומר שהעתקתם ב"העתק-הדבק" כי יתכנו טעויות. עמכם הסליחה.

החומר באתר מסווג למאמרים , תרגומים, ארכיון, פרטי מדיה וגם ספרים שלמים להורדה בקבצי PDF. כל מאמר שיכולנו לפרסם את הטקסט המלא שלו (ולא רק סריקה בקובץ PDF) נמצא בקטגוריית מאמרים. בתחילת חלק מהמאמרים יש קישור להורדת המאמר כקובץ PDF להדפסה - ערוך כפי שהופיע בדפוס בעבר.  כל מה שלא ניתן היה לפרסם כטקסט תקין - אלא רק כסריקה גרפית, וכן כל מה שאינו מאמר אלא גילויי דעת, ראיונות, כתבות עתונאיות וכל השאר - מופיע בארכיון, ממוין לפי עשורים. חלק מהחומר מופיע גם כמאמר וגם בארכיון.   חומר בעל הקשר ביוגרפי נמצא גם בקטגוריה "חומר ביוגרפי".

האתר עלה לרשת בשנת 2011 ומטרתו המקורית היתה פרסום תרגומיה של פרופ' זיוה שמיר לסונטות שקספיר בחינם לכל דורש.  זו היתה הזדמנות פז להתחיל לפרסם כל מה שפרופ' שמיר כתבה במהלך שנות מחקר רבות - כיום כבר מעל חמישים. עם הזמן החלו להתפרסם בו גם מאמרים שנכתבו במיוחד לפרסום ברשת, ובכל יום מגיעים אליו עשרות רבות בחיפוש אחר יצירות או יוצרים בשפה העברית ואף תרגומים של טובי הכותבים באנגלית וצרפתית.  במהלך השנתיים האחרונות בהן נעשתה עיקר העבודה (אחרי הפסקת פעילות ארוכה) האתר הגיע למעמד כזה בחיפוש Google שדפים רבים בו מופיעים כתוצאות במקומות גבוהים בחיפוש, ללא שום תשלום על קידום אתרים, רק ע"י האלגוריתם הבסיסי, על סמך המידע שנצבר באתר. האתר גם מקושר לדפי Wikipedia רבים ומקבל משם הפניות רבות מדי יום.  

אני חייב חוב גדול לסבתי האהובה חוה גרבורג (לבית רימון) (1921-2011), אמה של פרופ' שמיר, ששמרה כל כתבה בעיתון וכל מאמר שהצליחה להשיג, לעיתים בכמה עותקים, והיתה הארכיונאית הראשונה והגדולה ביותר של בתה.  אני גאה ללכת בעקבותיה.

עלו ברשת_edited.jpg
bottom of page